reklama
kategoria: Kraj
19 marzec 2024

Awantura o remont ulicy Uniwersyteckiej na Ochocie

zdjęcie: Awantura o remont ulicy Uniwersyteckiej na Ochocie / fot. PAP
fot. PAP
Konferencję kandydata PiS na prezydenta Warszawy Tobiasza Bocheńskiego na ulicy Uniwersyteckiej na Ochocie przerwały we wtorek mieszkanki, które uważają, że remont tej ulicy został wykonany na szybko i bez konsultacji.
REKLAMA

"Jesteśmy dzisiaj na ulicy Uniwersyteckiej, która została przez dzielnicę przebudowana w taki sposób, że nie zlikwidowano miejsc parkingowych, zachowano zieleń. Jest ona jednym z pozytywnych przykładów, w którym w dialogu z mieszkańcami można było dokonać remontu" – powiedział na konferencji Tobiasz Bocheński.

Zaprezentował swój program parkingowy i wybrał jako przykład remont Uniwersyteckiej, gdzie po przebudowie realizowanej przez urząd dzielnicy nie zmniejszyła się liczba miejsc parkingowych. Na Ochocie rządzi koalicja PiS i klubu Zawsze z Ochotą.

Na te słowa zareagowały mieszkanki osiedla. Zwróciły uwagę, że nie było żadnego dialogu z mieszkańcami. Zaznaczyły, że remont został wykonany na szybko, trzy tygodnie przed wyborami. Zakwestionowały też decyzję mazowieckiego konserwatora zabytków, który pozwolił zamiast płyt chodnikowych położyć czerwoną kostkę Bauma, choć całe osiedle – Kolonia Lubeckiego – wpisane jest do rejestru zabytków. Wspomniały też o wrześniowych nasadzeniach zieleni, która podczas remontu została zniszczona, zmniejszono też chodniki.

Odpowiedział im wiceburmistrz Ochoty Sławomir Umiński, który jednocześnie zaprosił wszystkich mieszkańców do ratusza, by przedyskutować temat.

"Zgodę na te prace wydał mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków i proszę mi wierzyć, że to co się tutaj dzieje, nie ma żadnego związku z kampanią wyborczą" – powiedział Umiński. Wyjaśnił, że ma to związek z terminarzem działań i procedurami.

Konferencji przysłuchiwały się również przedstawicielki spółdzielni Filtrowa 81, członek jej zarządu Aleksandra Boruń i członek jej rady nadzorczej Pola Madej-Lubera.

"Żyjemy w historycznej dzielnicy. (...) Można było, praktycznie w tym samym koszcie, położyć płyty chodnikowe, które miasto zaleca jako standard wykończenia w strefie śródmiejskiej. Ta kostka estetycznie nie pasuje do historycznego charakteru dzielnicy, jest kiepska wizualnie i dzielnica wygląda przez to tandetnie" – powiedziała PAP Aleksandra Boruń. Podkreśliła, że nie wiadomo też, dlaczego zdecydowano się na położenie czerwonej kostki zarezerwowanej dla dróg rowerowych.

Zaznaczyła, że szkoda, że wszystkie historyczne dzielnice nie są równo traktowane. Podała przykład Starego Żoliborza, na którym są chodniki z kostką granitową.

"I tam to wygląda jak europejskie miasto, a nie jak tu, jak prowizorka. Taka nawierzchnia nie pasuje do tej dzielnicy. Zresztą są tu też różne rodzaje i kolory kostki – dodała.

Ochocki ratusz w lipcu 2023 r. zwrócił się do Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z wnioskiem o zmianę geometrii i organizacji ruchu na ul. Uniwersyteckiej tak, by zwiększyć liczbę miejsc parkingowych. Konserwator zgodził się na poszerzenie chodnika w ul. Uniwersyteckiej (strona południowa) i na przesadzenie żywopłotu, co umożliwi zmianę sposobu parkowania z równoległego na prostopadły.

Kolonia Lubeckiego to zabytkowe osiedle na Ochocie. Zajmuje obszar ograniczony ulicami Filtrową, Krzywickiego, Wawelską, Grójecką i placem Narutowicza.

Pierwsze budynki Spółdzielni Kolonia Lubeckiego zaczęły powstawać w 1924 r. na ul. Mochnackiego i Mianowskiego. Architektami domów byli Antoni Jawornicki, Aleksander Sygietyński, Wacław Weker i Teofil Wiśniowski. Architektura pierwszych budynków z lat XX była neoklasycystyczna. W latach 30. zaczęły powstawać budynki modernistyczne.

W czasie powstania warszawskiego w okresie od 6 do 11 sierpnia 1944 r. wielu mieszkańców osiedla padło ofiarą pacyfikacji Ochoty. Niemcy 11 sierpnia zdobyli kamienicę przy ul. Wawelskiej 60 (tzw. redutę wawelską), ostatni punkt polskiego oporu w dzielnicy. Po II wojnie światowej domy odbudowano, często w nieco uproszczonej formie.

Kolonia Lubeckiego jest wpisana do rejestru zabytków.(PAP)

Autorka: Marta Stańczyk

mas/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lubaczów
1.5°C
wschód słońca: 07:10
zachód słońca: 16:07
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lubaczowie

kiedy
2025-03-06 18:30
miejsce
Miejski Dom Kultury, Lubaczów, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-12 16:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Lubaczów, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-18 17:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Lubaczów, Ul....
wstęp biletowany