reklama
kategoria: Kultura / Sztuka
23 kwiecień 2024

Parafia w Ulanowie otrzymała dotację na konserwację zabytkowego kościoła

zdjęcie: Parafia w Ulanowie otrzymała dotację na konserwację zabytkowego kościoła / pixabay/3024770
Ponad 1,8 mln zł z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków otrzymała parafia pw. św. Jana Chrzciciela i św. Barbary w Ulanowie (woj. podkarpackie) na konserwację drewnianego kościoła.
REKLAMA

We wtorek w Ulanowie podpisana została umowa między samorządem woj. podkarpackiego, który złożył wniosek w imieniu parafii a proboszczem.

Jak powiedziała podczas uroczystości wicemarszałek woj. podkarpackiego Ewa Draus, samorząd województwa wystąpił z wnioskiem, aby podjąć się prac konserwatorskich zabytków, które są ważne dla kultury całego regionu.

"Cieszymy się, że pozyskane środki możemy przeznaczyć na odtworzenie zabytkowych fresków kościoła parafialnego w Ulanowie, aby zachować je dla przyszłych pokoleń" – dodała.

Proboszcz parafii w Ulanowie ks. Kazimierz Żyłka podziękował samorządowi województwa za przygotowanie i złożenie wniosku o dotację. "Uzyskane pieniądze będą przeznaczone na przeprowadzenie niezbędnych prac konserwatorskich przy naszym kościele, abyśmy mogli cieszyć się jego pięknem przez kolejne lata" – zaznaczył ks. Żyłka.

Ulanowska świątynia została wzniesiona w 1643 roku. Jej fundatorem był chorąży halicki Jan Hilary Uliński. Parafia została erygowana w 1658 r., a poświęcona została przez biskupa Michała Kunickiego w 1730 r. Jest budowlą wzniesioną z drewna modrzewiowego, trójnawową z dwiema zakrystiami i trójbocznie zamkniętym prezbiterium. Kościół nakrywa dwukalenicowy dach z sygnaturką. Ściany, wzmocnione lisicami, szalowane są deskami w układzie pionowym z listwowaniem. Nad wejściem znajduje się chór z organami, których piszczałki podzielone na dwie części ustawiono na przeciwległych bokach.

Na stropie kościoła malowidło przedstawia "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga, które jest odwzorowaniem malowidła z kościoła Najświętszej Panny w Gdańsku. Podanie głosi, że flisacy ulanowscy przymusili gdańskiego artystę, aby z nimi tu przybył i freski malował. W prawej nawie poświęconej Matce Boskiej można podziwiać malowidło przedstawiające MB Różańcową, obramowane medalionami zawierającymi tajemnice różańca. Nawa lewa poświęcona jest św. Barbarze - patronce żywiołów i tych, którzy wykonują niebezpieczne zawody - górników, flisaków, marynarzy.

Rządowy Program Odbudowy Zabytków wspiera samorządy m.in. w odbudowie i remontach obiektów zabytkowych. W ramach programu województwo podkarpackie otrzymało dotację na 17 zadań na łączną kwotę ponad 29,2 mln zł.(PAP)

huk/ jann/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Lubaczów
6°C
wschód słońca: 07:04
zachód słońca: 16:16
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lubaczowie

kiedy
2025-03-06 18:30
miejsce
Miejski Dom Kultury, Lubaczów, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-04-12 16:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Lubaczów, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-18 17:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Lubaczów, Ul....
wstęp biletowany