Lubaczów: dla chcących odkryć piękno polskiej prowincji
LubaczowPL/(CC BY-SA 4.0)/https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0/
Lubaczów jest miejscem, które nie tylko zapewnia piękno przyrody i historii, ale także gościnność lokalnych mieszkańców. Niezależnie od tego, czy jesteś miłośnikiem architektury, historii, czy po prostu chcesz odpocząć w urokliwym otoczeniu, Lubaczów z pewnością przypadnie Ci do gustu.
REKLAMA
Tego szukamy w Lubaczowie
Przekonaj się, co kryje się pod najczęściej wyszukiwanymi frazami internautów, takimi jak: Lubaczów praca, pogoda Lubaczów, spotted Lubaczów, z Lubaczowa, lo Lubaczów.Jeśli jesteś osobą, która chce dowiedzieć się czegoś więcej o Lubaczowie, tutaj możesz przeczytać kilka słów o jego historii.
Historia Lubaczowa, jednego z najstarszych grodów na granicy polsko-ruskiej, wiąże się z okresem Polski plemiennej. W wyniku ugody zawartej między księciem Leszkiem Białym a królem węgierskim Andrzejem Lubaczowski gród wraz z przyległym obszarem został wydzielony z ziemi przemyskiej i przekazany w zarządzanie Pakosławowi, możnowładczy z otoczenia Leszka Białego (1214 r.).
Po włączeniu do monarchii Kazimierza Wielkiego w 1340 r. Lubaczów stał się powiatem. Na początku był oddzielnym powiatem (1377), a następnie został włączony do ziemi bełzkiej, przyjmując nazwę "powiat" stosowaną w Koronie. Miasto otrzymało prawa miejskie magdeburskie w 1376 r. Wokół Lubaczowa powstały również wsie lokowane na prawie wołoskim, które w XV i XVI wieku otaczały miasto. Pod koniec XVI i w XVII wieku powstało kilka innych miast, takich jak Oleszyce (1576), Cieszanów (1590), Narol (1592), Lipsko (1613), Płazów (1614) i Wielkie Oczy (1671). Wszystkie te miasta wraz z umocnieniami w Horyńcu, Baszni, Dachnowie i Nowym Siole tworzyły umocniony rejon lubaczowski. W XVI wieku i szczególnie w XVII wieku wielokrotnie najeżdżały tutaj niszczycielskie oddziały tatarskie. Inwazje obcych wojsk, przemarsze i stacjonowanie własnych oddziałów doprowadziły do upadku miasta. Po pierwszym rozbiorze Lubaczów znalazł się na terenie Galicji. W latach 1783-1788 na tym obszarze założono 10 niemieckich kolonii. W 1867 roku utworzono powiat z siedzibą w Cieszanowie. Pod koniec XIX wieku nastąpiło ożywienie gospodarcze dzięki dużym inwestycjom, takim jak budowa linii kolejowej (1880), szpitala (1896) i koszar wojskowych (1896). W czasie I wojny światowej inwazja rosyjska, a zwłaszcza operacja przełamania pozycji rosyjskich pod Lubaczowem w czerwcu 1915 roku, spowodowały duże zniszczenia miasta, a także Cieszanowa, Narola, Wielkich Oczu i Oleszyc. Od wieków teren powiatu charakteryzował się mozaiką etniczną (Polacy, Rusini, Ukraińcy, Żydzi). Od 1923 r. Lubaczów stał się siedzibą władz i urzędów powiatowych po przeniesieniu ich z Cieszanowa. 14 września 1939 r. okolice Lubaczowa były terenem działań 21 Dywizji Piechoty Górskiej gen. Józefa Kustronia, który poległ pod Koziejówką. Na mocy układu Ribbentrop-Mołotow południowo-wschodnia część powiatu z Lubaczowem dostała się pod administrację sowiecką i doświadczyła okupacyjnego prześladowania. 22 czerwca 1941 r. nastąpił nasilony terror w wyniku okupacji niemieckiej: masowe egzekucje w lesie Niwki, utworzenie getta pod koniec 1942 r. i zagłada Żydów na początku 1943 r. , a także liczne aresztowania Polaków, przymusowe roboty i obozy koncentracyjne. Lubaczów został wyzwolony spod okupacji niemieckiej 22 lipca 1944 r. Na mocy porozumień polsko-radzieckich ludność ukraińska została wysiedlona do ZSRR i na tereny zachodnie Polski w ramach akcji "Wisła". Walki z UPA trwały do jesieni 1947 r. i spowodowały ogromne zniszczenia materialne oraz ofiary po obu stronach.
W okresie powojennym powiat lubaczowski funkcjonował do 1975 r., kiedy to został zlikwidowany w ramach reformy administracyjnej. Jednak od 1 stycznia 1999 r. powiat lubaczowski powrócił na mapę Polski jako samorządowa jednostka administracyjna. W długiej i bogatej historii Lubaczowa jednym z najważniejszych wydarzeń był niezwykły pobyt Papieża Jana Pawła II, który odbył się 2 i 3 czerwca 1991 r.
Poznaj dane statystyczne Lubaczowa.
Po więcej faktów sięgaj do Twojego Miasta i sprawdź pogodę dla Lubaczowa.
PRZECZYTAJ JESZCZE