Ponad milion zeznań w formie elektronicznej - KAS podsumowała akcję PIT za ub.r.
Jak poinformowała rzeczniczka Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie podkom. Edyta Chabowska, według danych na dzień 31 maja br. najwięcej elektronicznych zeznań rocznych za 2023 r. zostało złożonych na formularzu PIT-37, składanym w szczególności, „gdy uzyskaliśmy przychody ze stosunku pracy, emerytury lub renty krajowej albo z działalności wykonywanej osobiście” – wyjaśniła podkom. Chabowska.
Dodała, że takich formularzy wpłynęło do podkarpackich urzędów skarbowych ponad 820 tys., z czego 70 proc. za pośrednictwem usługi Twój e-PIT.
Z kolei na formularzu PIT-36, składanym m.in. przy prowadzeniu działalności gospodarczej na zasadach ogólnych lub w przypadku otrzymywania emerytury lub renty zagranicznej, wpłynęło drogą elektroniczną ponad 110 tys. zeznań za 2023 r., z czego w usłudze Twój e-PIT ponad 12 tys.
„Zeznań PIT-36L w formie elektronicznej za 2023 r. złożono prawie 20 tys., w tym ponad 98 proc. w wersji elektronicznej. Takie formularze składają osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, które zdecydowały się na opodatkowanie podatkiem liniowym” – wyjaśniła rzeczniczka IAS w Rzeszowie.
Natomiast formularzy PIT-38 przeznaczonych do rozliczania przychodów/dochodów kapitałowych, m.in. ze zbycia papierów wartościowych, za ub. rok w formie elektronicznej wpłynęło 17 tys., z czego 77 proc. za pomocą usługi Twój e-PIT, zaś PIT-39, w których wykazuje się przychód uzyskany ze sprzedaży nieruchomości, wpłynęło prawie 2 tys. elektronicznych.
Z kolei deklaracji PIT-28, składanej m.in. w przypadku osiągnięcia przychodów opodatkowanych w formie ryczałtu, w formie elektronicznej wpłynęło ponad 70 tys., z czego 14 tys. za pomocą usługi Twój e-PIT.
Podkom. Chabowska dodała, że w ramach 1,5 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego (OPP) w zeznaniach za miniony rok podatnicy zadeklarowali łącznie prawie 67 mln zł.
„Jest to o 17 mln zł więcej w porównaniu do ubiegłego roku. Mamy zatem kolejny rekord łącznej kwoty przekazanej przez podkarpackich podatników dla OPP” – zauważyła rzeczniczka IAS w Rzeszowie.
Zwróciła uwagę, że przekazanie swojego wsparcia na OPP w rocznym rozliczeniu PIT za 2023 r. było bardzo proste.
„W usłudze Twój e-PIT podatnik miał automatycznie wskazaną OPP, której przekazał 1,5 proc. swojego podatku w roku ubiegłym (o ile dana OPP znajdowała się nadal w wykazie organizacji mających prawo do otrzymania 1,5 proc. podatku. Jeżeli w zeznaniu za rok ubiegły podatnik wskazał cel szczegółowy, to ten sam cel został również zaproponowany w przygotowanym zeznaniu” – zauważyła.
Dodała, że podatnik mógł łatwo zmienić zarówno dane dotyczące OPP, w tym nr KRS, jak również cel szczegółowy korzystając z usługi Twój e-PIT.(PAP)
Autorka: Agnieszka Pipała
api/ malk/