Chcemy jak największej liczbie Polaków zapewnić koordynowaną pomoc kardiologiczną
Szef MZ był gościem "Wiadomości" w TVP. Pytano go m.in. o pilotaż Krajowej Sieci Kardiologicznej.
"Chcemy czym prędzej jak największej liczbie Polaków zapewnić koordynowaną pomoc kardiologiczną" – powiedział minister, nawiązując do rozszerzenia pilotażowego programu.
Pilotaż ten był realizowany początkowo tylko na Mazowszu, dołączyło do niego sześć kolejnych województw: dolnośląskie, łódzkie, małopolskie, pomorskie, śląskie i wielkopolskie.
Rozszerzenie pilotażu, jak kontynuował szef MZ, skutkować ma łatwiejszym i szybszym dostępem do specjalisty. "Liczymy, że ponad 100 tys. osób w ramach tego pilotażu będzie mogło otrzymać takie modelowe, szybkie wsparcie" – wskazał.
"Dodatkowe sześć województw oznacza, że duża część Polski będzie pokryta rozwiązaniami" – dodał.
Minister przypomniał, że założenie jest takie, że maksymalnie w ciągu 30 dni pacjenci trafiają do specjalisty, aby rozpocząć leczenie najlepszymi metodami w ośrodku specjalistycznym. "Istotą jest to, by nie było błądzenia pacjentów po systemie i szukania" – podkreślił Niedzielski.
MZ informowało niedawno, że aby objąć opieką kardiologiczną większą liczbę pacjentów, na kwalifikację do programu pilotażowego mogą kierować nie tylko lekarze podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), ale również poradnie kardiologiczne, oddziały o profilu kardiologicznym i oddziały o profilu chorób wewnętrznych.
W związku z rozszerzeniem obszaru realizacji programu pilotażowego wprowadzono krajowy ośrodek koordynujący. Zadania te będzie realizował Narodowy Instytut Kardiologii Stefana Kardynała Wyszyńskiego Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie. MZ zapowiedziało, że powstanie system teleinformatyczny sieci kardiologicznej, zarządzany przez ten ośrodek, co pozwoli na zawieranie porozumień między podmiotami współpracującymi i kierującymi pacjenta do programu pilotażowego.
Choroby układu krążenia są wciąż pierwszą przyczyną zgonów Polaków. (PAP)
Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl