reklama
kategoria: Zdrowie
4 sierpień 2020

Cukrzyca czyli cichy słodki zabójca

fot. nadesłane
Nie jest przenoszona przez wirusy, ani bakterie, a jednak stała się epidemią. Cukrzyca to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych współczesnego świata. Obecnie choruje na nią ponad 375 mld ludzi, a liczba ta wzrasta z dnia na dzień.
REKLAMA
  • Cichy zabójca
Choroba rozwija się stopniowo. Początkowe objawy (zmęczenie, senność, zaburzenia rytmu serca) są tak niepozorne, że nie zwracamy uwagi na to, że cokolwiek może funkcjonować nieprawidłowo. Bagatelizujemy je, a choroba rozwija się, aż w końcu przejmuje kontrolę nad naszym zdrowiem.
  • Przyczyny choroby
W cukrzycy typu 2 insulina jest wytwarzana w komórkach trzustki, ale tkanki organizmu cechuje zmniejszona wrażliwość na ten hormon. Finalnie ich odpowiedź przypomina tę, która miałaby miejsce przy braku lub zmniejszonej ilości hormonu. Osłabioną odpowiedzią tkanek na insulinę nazywamy insulinoopornością.

Wiele czynników zwiększa ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2. Bardzo duży wpływ ma obciążenie genetyczne. Cukrzyca może być związana z mutacją genu dla podjednostki Kir.6.2 kanału potasowego ATP-zależnego (wówczas ujawnia się w wieku niemowlęcym) lub z genem glukokinazy (pojawia się we wczesnym dzieciństwie).  Czynniki takie jak: wiek powyżej 40 lat, nadwaga lub otyłość,  palenie papierosów, nadmierne spożywanie alkoholu, brak aktywności fizycznej, stres, rozpoznane nadciśnienie tętnicze oraz obciążający wywiad rodzinny dodatkowo zwiększają prawdopodobieństwo zachorowania.
 
  • Jak leczymy
Życie cukrzyka to nieustanna walka z codziennością. Konieczność zmagania się bólami głowy, zmęczeniem, ospałością, ciągłym uczuciem głodu, wypadaniem włosów, nadwagą, stanami depresyjnymi zdecydowanie pogarsza komfort życia.
Nie da się pokonać cukrzycy całkowicie, ale da się częściowo wyciszyć jej objawy tak, by żyć po prostu normalnie.

Jean Claude Mbanya z Międzynarodowej Federacji Cukrzycy w 2010 r. powiedział: „Żaden kraj nie jest odporny na cukrzycę. Żaden kraj nie zna odpowiedzi na pytanie, jak wygrać z tym wspólnym wrogiem. Żadnemu z państw nie udało się zatrzymać galopującego wzrostu występowania choroby. Pokonanie cukrzycy będzie wymagało od nas wszystkich niebywałej pomysłowości i maksymalnego zaangażowania”. Rozwiązaniem niezwykle pomysłowym, a zarazem mądrym w swej prostocie okazało się zastosowanie medycyny funkcjonalnej.

Dzięki połączeniu spersonalizowanej terapii żywieniowej, możemy pozbyć się problemu. Celem jest ustalenie przyczyny i pozbywanie się choroby u źródła, a nie tylko leczenie objawów.
 
  • Dieta dla cukrzyka
Nie ma czegoś takiego jak ogólna dieta cukrzycowa. Każdy przypadek wymaga indywidualnego dopasowania produktów, które wpływają korzystnie na metabolizm.
 
  • Leki nie dla każdego
Podobnie jak w przypadku odżywiania, również leki mogą bardzo różnie oddziaływać na poszczególną jednostkę. Polimorfizmy lub mutacje obniżają skuteczność leków, dlatego warto na samym początku terapii wybrać ten, który będzie najbardziej skuteczny. W przypadku cukrzycy największe znaczenie mają: amaryl, chlorpropamid, diabeta, glibenklamid, glimepiryd, nateglinid, fenformina, rosiglitazon, starlix, tolbutamid.
 
  • Zdrowe nawyki
Ważna jest też zmiana stylu życia i wprowadzenie zdrowych nawyków takich jak:
  • Spożywanie posiłków co 3-5 godzin;
  • Picie co najmniej 1,5 litra wody dziennie;
  • Jedzenie dużej ilości warzyw;
  • Unikanie przetworzonych produktów bogatych w cukier;
  • Unikaniu dużej ilości mięsa w diecie;
  • Włączenie codziennej aktywności fizycznej.
Aneta Strelau mgr dietetyki klinicznej, certyfikowany europejski specjalista leczenia otyłości (cert. SCOPE), Członkini Europejskiej Federacji Stowarzyszeń Dietetyków DIETS/ EFAD, Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i Na Diecie Bezglutenowej, Polskiego Towarzystwa Dietetyki, Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego, wiceprezes Fundacji promującej sport wśród dzieci i młodzieży „Warszawska Asocjacja Rugby. Właścicielka Poradni ,,Dietetyki Klinicznej Strelau”, Autorka ,,Poradnika dietetycznego dla Pacjenta z cukrzyca 2 cz. I” Poradnika dietetycznego dla Pacjentów z cukrzyca 2 cz. II” , ,, Dieta dla Dziecka”, ‘’Żywienie osób starszych w praktyce”. Specjalista w zakresie leczenia otyłości oraz dietoterapii chorób autoimmunologicznych dzieci i dorosłych. Zajmuje się również poradnictwem dla dzieci objętymi opieką specjalistycznych poradni zaburzeń neurorozwojowych na terenie Warszawy. Wykładowca, uczestniczka licznych kongresów dotyczących żywienia klinicznego i chorób metabolicznych. Ekspert w licznych kampaniach edukacyjnych, w programach TV oraz w audycjach radiowych.
www.strelmedica.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Lubaczów
3.3°C
wschód słońca: 07:02
zachód słońca: 15:30
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lubaczowie

kiedy
2025-04-12 16:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Lubaczów, Ul....
wstęp biletowany
kiedy
2025-05-18 17:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Lubaczów, Ul....
wstęp biletowany