reklama
kategoria: Zdrowie
16 listopad 2023

Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu

zdjęcie: Dziś Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu / pixabay/1111975
W trzeci czwartek listopada tradycyjnie obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. Dla osób walczących z własnym i cudzym nałogiem jest kolejną inspiracją by dowiedzieć się o tym, jak to zrobić lub jakie są nikotynowe alternatywy, które mogą pomóc to osiągnąć.
Rozwój technologiczny dosięga najróżniejszych branż, na pierwszy rzut oka nawet luźno kojarzonych z innowacjami. Tak właśnie jest z produktami dostarczającymi nikotyny, które od klasycznych papierosów przeszły długą drogę do obecnych, mniej szkodliwych dla zdrowia rozwiązań.

Alternatywy dla tradycyjnych papierosów z uwagi na zawartość nikotyny nie są oczywiście obojętne dla zdrowia z uwagi na samą nikotynę, która jest substancją psychoaktywną, ale według większości badań międzynarodowych, na przykład takie e-papierosy są o około 95 proc. mniej szkodliwe od tych tradycyjnych. Przyczyna jest prosta: nie generują dymu, czyli najbardziej szkodliwej substancji, odpowiadającej za większość chorób odtytoniowych. Parlament Europejski zatwierdził nawet jakiś czas temu raport Komisji Specjalnej ds. Walki z Rakiem (BECA), twierdząc, że skutki wapowania będą musiały być porównywane ze zdrowiem osób palących, a nie ze zdrowiem osób, które nie palą. Pierwszy raz w historii instytucja europejska formalnie uznała rolę e-papierosów w procesie rzucenia palenia.

Alternatywy dla palaczy

Jednak przez wiele lat palacze szukający alternatyw mieli do wyboru wyłącznie produkty z grupy nikotynowej terapii zastępczej, czyli plastry nikotynowe, tabletki lub specjalne gumy do żucia. Rozwój alternatyw nastąpił na przestrzeni ostatnich kilkunastu lat, dzięki czemu palacze zyskiwali coraz więcej możliwości wyboru, i tak pojawiały się podgrzewacze tytoniu, tytoń do żucia w saszetkach czy saszetki nikotynowe. Saszetki nikotynowe są jedną z najnowszych nikotynowych alternatyw na polskim rynku. Umożliwiają dostarczenie nikotyny bez substancji smolistych, najbardziej niebezpiecznych dla użytkowników tradycyjnych wyrobów tytoniowych, nie generują ani dymu, ani zapachu. Dla użytkowników istotny może być fakt, że można po nie sięgnąć właściwie w każdym miejscu, także w podróży czy kinie. Warto wiedzieć, że różnią się od popularnego  w krajach skandynawskich snusu tym, że nie zawierają tytoniu, tylko laboratoryjnie wyekstrahowaną nikotynę. 

W pogoni za innowacjami

W ostatnich tygodniach na polskim rynku pojawiła się jeszcze jedna alternatywa, a mianowicie roślinna mieszanka rooibos z dodatkiem nikotyny, dostępna pod nazwą VEO i przeznaczona do podgrzewania w specjalnie dedykowanym urządzeniu, na zasadzie znanej już na przykład dotychczasowym użytkownikom podgrzewaczy tytoniu. Dlaczego może być to istotna informacja dla tej grupy? Otóż nowe wkłady z mieszanki rooibosa oferują szeroki wybór aromatów, a to jest jeden z niezwykle istotnych czynników powodujących, że – na przykład dotychczasowi  „tradycyjni” palacze  decydują się na przerzucenie na inną kategorię zawierającą nikotynę. Czy susz z rooibosa z nikotyną do podgrzewania na długo pozostanie najnowszą nikotynową alternatywą? Biorąc pod uwagę tempo innowacji w tym obszarze, nie należy się tego spodziewać. Za to na pewno warto zerwać z paleniem tytoniu.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Lubaczów
9.3°C
wschód słońca: 06:16
zachód słońca: 16:05
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Lubaczowie

kiedy
2025-04-12 16:00
miejsce
Miejski Dom Kultury, Lubaczów, Ul....
wstęp biletowany