Kilka pomysłów, które odchudzą Ciebie, a nie Twój portfel
fot. nadesłane
Myślicie nad dietą, która w szybkim czasie umożliwi Wam skuteczną utratę kilogramów? Zastanawiacie się, czy nie będzie to zbyt kosztowne? Nic z tych rzeczy. Odchudzanie bardzo często mylnie kojarzone jest z zakupami w sklepach ze zdrową żywnością bądź zakupem różnych specyfików wspomagających proces odchudzania. Pokaże Wam, że wcale nie musi to tak wyglądać – skorzystajcie z rad i cieszcie się z utraty zbędnych kilogramów bez dodatkowych kosztów.
REKLAMA
- Kupuj na bazarku
- Polskie i dobre
Pamiętaj, że kupując polskie produkty, nie dopłacasz za transport, a ponadto wybierasz żywność, do której producent nie musiał dodawać konserwujących środków chemicznych. Nie tylko zyskujesz na zdrowiu, ale także wspierasz lokalnych przedsiębiorców.
- Mrożenie i wekowanie
Wek możesz zrobić na kilka sposobów.
Przelej bardzo gorącą potrawę do czystych słoiczków i zakręć. Odstaw do góry dnem do wystygnięcia pod kocem na całą noc.
- Możesz też pasteryzować słoiczki, to pewniejsza metoda:
W garnku – słoiki wstaw do dużego garnka, na dnie którego znajduje się ścierka lub papier (aby nie popękały).
Wstawione słoiki nie powinny się stykać, możesz je owinąć szmatką. Następnie wlej letnią wodę do wysokości 1 cm poniżej pokrywek. Naczynie ze słoikami przykryj. Czas pasteryzacji liczy się od momentu, gdy woda zacznie się gotować; zmniejsz wówczas ogień i trzymaj przetwory w gorącej wodzie przez odpowiedni czas.
Jeżeli pokrywka jest wklęsła, to mamy udany wek. Danie możesz przechowywać w ten sposób nawet do 3 tygodni.
- Zrób własny ogródek
Zasadź zioła na balkonie: miętę do porannej lemoniady, bazylię do pesto czy inne ulubione zioła, jak oregano, liść laurowy, kolendrę. Możesz sadzić też warzywa, takie jak: pomidorki, koper, lub owoce, np. porzeczki czy truskawki.
- Jeżeli masz ogródek, możesz w nim hodować jeszcze więcej warzyw.
- Zamiast kupować kiełki, zrób własne.
Masz trochę czasu w weekend i lubisz gotować? Dobre gospodynie szykują pod koniec lata zapasy na zimę z owoców i warzyw sezonowych. Możesz też przygotować własne dodatki do kanapek, na przykład pasztet z soczewicy albo pastę z awokado czy bakłażana. Takie specjały kupowane w sklepie nie należą do najtańszych.
- Zdrowy chleb jest droższy? Upiecz własny
- Kup sokowirówkę i rób soki
Sok z marchwi o pojemności 300 ml kosztuje ok. 4 zł. W tej cenie sama przygotujesz przynajmniej 2 l soku. Warto rozważyć zakup sokowirówki jako inwestycję w zdrowie i źródło nowych doznań smakowych.
- Nie stosuj suplementów
Samodzielnie przygotowane dania czy koktajle na bazie tych produktów z pewnością będą bardziej odżywcze i lepiej posłużą diecie niż drogie suplementy.
- Zachęć rodzinę do diety
- Planuj jadłospis
Jeżeli mimo wszystko uważasz dietetyczne żywienie za droższe, to pamiętaj, że jest to inwestycja w Twoje zdrowie i samopoczucie. Obyś nie musiała przekonać się, jakie koszty pochłania leczenie chorób przewlekłych.
PRZECZYTAJ JESZCZE