Tauron wprowadzi nową aplikację do obsługi stacji ładowania
Jak wynika ze środowej informacji koncernu, aplikacja eTauron będzie zawierała nowe rozwiązania, jak dostęp do kuponów promocyjnych czy możliwość zdalnego śledzenia procesu ładowania. W przyszłości planowana jest usługa roamingu, a coraz więcej stacji Taurona ma mieć możliwość regulowania należności kartą płatniczą.
Koncern zaakcentował przy tym w środę, że jego sieć stacji ładowania pojazdów elektrycznych obejmuje już ok. 200 lokalizacji: klienci mają do dyspozycji prawie 350 punktów ładowania AC (prądem przemiennym) i niemal 80 DC (prądem stałym). Większość z nich znajduje się na terenie woj. śląskiego. Wszystkie są zasilane zieloną energią - ze źródeł odnawialnych.
W środowej informacji rzecznik obsługującej tę część działalności koncernu spółki Tauron Nowe Technologie Gracjan Respondek przekazał, że aplikacja eTauron ma zapewnić klientom większą wygodę w korzystaniu z usług, niż eMap od Taurona, dzięki m.in. przejrzystemu interfejsowi użytkownika.
„Klienci będą mogli w łatwy sposób monitorować zużycie energii, kontrolować swoje rachunki oraz zarządzać usługą ładowania pojazdu. Nowością w aplikacji będą kupony rabatowe czy zdalny podgląd stanu naładowania akumulatorów” - wskazał Respondek.
Rzecznik zadeklarował, że przejście na nową aplikację będzie płynne i nie przysporzy klientom problemów. „Od 15 marca do 1 kwietnia będziemy przenosić stacje z jednego systemu do drugiego. Jeżeli w tym czasie klient nie odnajdzie którejś ze stacji w eMap, to będzie oznaczało, że jest ona już w aplikacji eTauron. Przez ten krótki czas, klient będzie używał dwóch aplikacji” - uściślił Respondek.
Zakończenie migracji stacji z systemu eMap do eTauron planowane jest na 1 kwietnia i od tego dnia wszystkie stacje koncernu mają już działać tylko w nowej aplikacji. Klienci zarejestrowani w dotychczasowym systemie dostaną na skrzynki mailowe instrukcje: ma to polegać na kliknięciu w link, który przeniesie użytkownika do nowego systemu. Nowa aplikacja ma być dostępna od 15 marca br.
Tauron rozwija swoją sieć ładowania pojazdów elektrycznych od 2018 r. - obecnie jest ich ok. 200, a kolejne są dołączane do sieci. Stacje znajdują się w lokalizacjach ogólnodostępnych i łatwych do znalezienia dzięki aplikacji - w centrach miast, na osiedlach, przy supermarketach, ważnych instytucjach czy autostradach. Najwięcej stacji z logo firmy jest w woj. śląskim.
Na 200 stacjach jest prawie 350 punktów ładowania AC i niemal 80 DC. Cena za 1 kWh na stacji AC dla zarejestrowanych klientów to obecnie 1,21 zł, a na szybszych stacjach typu DC 1,99 zł. Wszystkie stacje Taurona zasilane są energią „Eko premium” pochodzącą z farm wiatrowych, instalacji fotowoltaicznych i elektrowni wodnych należących do koncernu.
Cytowany w środowej informacji kierownik zespołu projektowego ds. elektromobilności w Tauronie Nowych Technologiach Łukasz Konieczny zwrócił uwagę, że ideą nowej aplikacji jest uproszczenie obsługi procesu ładowania. Podkreślił też, że eTauron będzie projektem rozwojowym.
„Zakładamy, że w niedalekiej przyszłości w naszej sieci dostępna będzie na przykład usługa roamingu, a coraz więcej stacji będzie miało możliwość uregulowania należności kartą płatniczą. Pozostawiamy funkcjonalności (…), jak możliwość podpięcia do profilu kart zbliżeniowych czy kontakt z infolinią” - zasygnalizował Konieczny.
Tauron Polska Energia zajmuje się wytwarzaniem, dystrybucją i sprzedażą energii. Od 2010 r. spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie m.in. w indeksach WIG20 i WIG30.(PAP)
autor: Mateusz Babak
mtb/ skr/